Par licencēm
Ko nosaka mūsu licences
Licences apraksts un pamatojums
Visām Radošās kopienas licencēm ir vairākas kopīgas īpašības. Visas licences palīdz autoriem (ja viņi lieto mūsu rīkus, viņi ir licencētāji) paturēt savas autortiesības, tajā pat laikā atļaujot citiem kopēt, izplatīt vai kā citādi izmantot viņu darbu, vismaz, nekomerciāli. Katra Radošās kopienas licence arī nodrošina, ka darba autoram tiek izrādīta atzinība par viņa darbu. Visas Radošās kopienas licences darbojas visā pasaulē, kur ir ieviesti autortiesību likumi (jo Radošās kopienas licences balstās uz autortiesību likumiem). Šīs Radošās kopienas licenču īpašības kalpo par bāzi, kuru autori var izmantot, lai noteiktu papildu noteikumus sava darba izmantošanai.
Lai izvēlētos noteiktu licenci, Radošās kopienas licencētājs atbild uz dažiem vienkāršiem jautājumiem, piemēram: vai viņš ļauj darbu izmantot komerciāli, vai viņš ļauj veidot atvasinātus darbus? Ja licencētājs ļauj veidot atvasinātus darbus, viņš var arī norādīt, vai atvasinātajiem darbiem ir jābūt izplatītiem ar tādu pašu licenci. Mēs šādu licenci saucam par "Nemainot licenci", un tie palīdz augt Radošajām ganībām. "Nemainot licenci" ir veidoti līdzīgi GNU GPL licencei, kuru izmanto daudzos programmatūras projektos.
Mūsu licences neietekmē autortiesību garantētās radošo darbu lietotāju brīvības, piemēram, godīgo izmantošanu. Radošās kopienas licences ļauj tās saņēmējiem veikt darbības, kuras autortiesību likumā ir tiešā veidā atļautas tikai licences turētājam. Licences saņēmējiem ir jāatsaucas uz autoru, un jānodrošina nemainītas autortiesību atrunas visām darba kopijām. Licences saņēmēji nedrīkst izmantot tehniskus līdzekļus, lai ierobežotu kopiju izmantošanu.
Trīs licenču "slāņi"
Mašīnlasāms
Cilvēkiem saprotams
Juridiskais saturs
Mūsu publiskās autortiesību licences izmanto unikālu "triju slāņu" dizainu. Katra licence sākas ar tradicionālo juridisko slāni, kurā licence ir izskaidrota juridiskā formātā un valodā, ko mīl lietot juristi. Mēs šo slāni saucam par juridisko slāni.
Tā kā vairums mākslinieku, skolotāju un zinātnieku patiesībā nav juristi, mēs licences nodrošinām arī formātā — kā Kopienas aktu (pazīstams arī kā "cilvēkiem saprotamā" licences versija) — kuru var izlasīt un saprast normāli cilvēki. Kopienas akts ir parocīgs resurss, kurā ir apkopotas licences pašas svarīgākās īpašības. Kopienas akts ir kā lietotājam draudzīga saskarne, zem kuras patiesībā strādā Juridiskais slānis. Tāpēc pats akts nav licence un tas nav Juridiskā slāņa daļa.
Pēdējais slānis nosaka, kā notiek darba radīšana, kopēšana, atklāšana un izplatīšana dažādās programmās — sākot ar meklēšanas dzinējiem un beidzot ar biroja programmatūru un multivides rediģēšanas rīkiem. Lai parādītu, ka darbs ir pieejams ar Radošās kopienas licenci tīmeklī, mēs nodrošinām licences "mašīnlasāmo" versiju — īsu licences galveno īpašību apkopojumu formātā, kuru saprot dažādas programmas, piemēram, meklēšanas dzinēji, un cita veida programmas. Mēs izstrādājām standartizētu veidu licences aprakstīšanai CC Rights Expression Language (tiesību aprakstīšanas valodā).
Mūsu pieejā atvērtā satura meklēšana ir svarīga funkcija. Jūs varat izmantot Google, lai meklēto Radošās kopienas saturu, meklēt attēlus Flickr, albumus Jamendo un multivides failus spinxpress. Arī Wikimedia Commons lapā ir saglabāti atvērtā satura multivides faili, kurus izmanto Vikipēdija.
Visi kopā šie trīs slāņi nodrošina to, ka šī licence nav tikai juridisks termins. To visu kopā var saprast ne tikai radoši cilvēki, bet arī viņu satura lietotāji un rīki, tīmekli ieskaitot.
Licences
Atsaucoties
CC BY
Šī licence ļauj citiem izplatīt, pārveidot, mainīt, un balstīties uz darbu, arī komerciālām vajadzībām, ja vien ir norādīta darba oriģināla atrašanās vieta. Šis ir visbiežāk izmantotais licences variants no mūsu ieteiktajām licencēm. Rekomendējam izmantot šo licenci maksimālam materiālu pielietojumam.
Atsaucoties-Nemainot licenci
CC BY-SA
Šī licence ļauj citiem pārveidot darbu un balstīties uz tā arī komerciālām vajadzībām, ja jaunradītais darbs tiek izplatīts ar tādu pašu licenci, kā piedāvātais darbs. Šī licence parasti tiek salīdzināta ar "copyleft" programmatūras licencēm. Visi no jūsu darba atvasinātie darbi būs ar to pašu licenci, līdz ar to arī atvasinātos darbus varēs izmantot komerciālām vajadzībām. Šo licenci izmanto Vikipēdija, un šo licenci rekomendējam izmantot darbiem, kuros ir saturs no Vikipēdijas un citiem līdzīgiem avotiem.
Atsaucoties-Nepārveidojot
CC BY-ND
Šī licence ļauj izplatīt komerciālām un nekomerciālām vajadzībām, ja darbs netiek mainīts un tiek norādīts darba autors.
Atsaucoties-Nekomerciāli
CC BY-NC
Šī licence ļauj citiem pārveidot darbu un balstīties uz tā tikai nekomerciālām vajadzībām, un, ja ir norādīts pirmavots. Atvasinātajam darbam netiek pieprasīts izmantot tos pašus licences noteikumus.
Atsaucoties-Nekomerciāli-Nemainot licenci
CC BY-NC-SA
Šī licence ļauj citiem izplatīt un pārveidot darbu, un balstīties uz tā tikai nekomerciālām vajadzībām, ja tiek norādīts pirmavots un radītie darbi tiek izplatīti ar tiem pašiem licences noteikumiem.
Atsaucoties-Nekomerciāli-Nepārveidojot
CC BY-NC-ND
Šī licence ir visierobežojošākā no visiem sešiem licenču variantiem. Tā ļauj citiem tikai lejuplādēt un izplatīt jūsu darbu, ja jūs esat norādīts kā autors, darbu nedrīkst mainīt un izmantot komerciālām vajadzībām.
Mēs arī nodrošinām rīkus, kas strādā "visas tiesības aizsargātas" telpā kā sabiedrības īpašums. Mūsu CC0 rīks ļauj licencētājiem atteikties no tiesībām un nodot tās sabiedrības īpašumā ar mūsu Sabiedrības īpašuma iezīmi norādot, ka darbs ir sabiedrības īpašums.
Castellano Castellano (España) Català Dansk Deutsch English Esperanto français Galego hrvatski Indonesia Italiano Latviski Lietuvių Magyar Melayu Nederlands Norsk polski Português Português (BR) Português (Portugal) română Suomeksi svenska Türkçe íslenska česky Ελληνικά Беларуская русский українська العربية پارسی 中文 日本語 華語 (台灣) 한국어