Apie licencijas
Ką suteikia mūsų licencijos
Licencijos dizainas ir pagrindimas
Visos Creative Commons licencijos yra pagrįstos tais pačiais principais. Kiekviena licencija padeda kūrėjams — mes vadiname juos licencijuotojais, jei jie naudojasi mūsų įrankiais — išsaugoti autorių teises ir tuo pačiu leisti kitiems kopijuoti, platinti ir kitaip naudotis jų kūriniu — bent jau ne komerciniais tikslais. Kiekviena Creative Commons licencija taip pat užtikrina, kad licencijuotojams priskiriama jiems priklausanti autorystė už jų kūrinius. Kiekviena Creative Commons licencija veikia visame pasaulyje ir galioja tol, kol galioja atitinkamos autorių teisės (nes mūsų licencijos paremtos autorių teisėmis). Šie principai yra kaip pagrindas, kuriais naudojadamiesi licencijuotojai gali rinktis suteikti papildomų teisių, kai sprendžia, kokiu būdu jie norėtų leisti naudotis jų kūriniu.
Rinkdamasi licenciją, kūrybinių bendrijų licencijuotoja atsako į keletą paprastų klausimų -- pirma, ar noriu leisti komerciškai naudoti, ir antra, ar noriu leisti išvestinius kūrinius? Jei licencijuotoja nusprendžia leisti išvestinius kūrinius, ji taip pat gali pasirinkti reikalauti, kad visi, besinaudojantys jos kūriniu,-- vadinamieji licencijų naudotojai,-- privalo savo naujajį kūrinį platinti tomis pačiomis licencijos sąlygomis. Šią idėją vadiname "analogišku platinimu" ir tai vienas iš mechanizmų, kuris (tai pasirinkus) padeda skaitmeninėms bendrijoms su laiku augti. Analogiško platinimo idėja kilo iš GNU Bendrojios viešosios licencijos, kurią naudoja daugelis laisvojo ir atvirojo kodo programinų.
Mūsų licencijos neturi įtakos laisvėms, įstatymo suteiktoms autorių teisių saugomų kūrinių naudotojams, tokių, kaip autorių teisių įstatymo išimtys ir apribojimai, kaip kad sąžiningas platinimas. Creative Commons licencijos reikalauja, kad licencijų naudotojai gautų leidimą daryti tuos veiksmus su kūriniu, kuriuos įstatymas išskirtinai suteikia licencijuotojui ir kurių licencija aiškiai nesuteikia. Licencijų naudotojai privalo nurodyti licencijuotojų autorystę, išlaikyti autorių teisių įspėjimus ir įdėti nuorodą į licenciją visose kūrinio kopijose. Licencijų naudotojai negali naudotis technologinėmis priemonėmis, kad apribotų kūrinio prieigą kitiems.
Trys licencijų "sluoksniai"
Kompiuteriui suprantamas
Žmogui suprantamas
Teisės kodeksas
Mūsų viešosios autorių teisų licencijos veikia unikaliu ir inovatyviu "trijų sluoksnių" dizaino pagrindu. Savo kalba ir teksto formatu kiekviena licencija yra formuluojama kaip ir tradicinės teisinės priemonės, pažįstamos ir mėgiamos daugumos teisininkų. Vadiname tai licencijos Teisės kodo sluoksniu.
Tačiau kadangi dauguma kūrėjų, mokytojų ir mokslininkų tiesą sakant nėra teisininkai, mes taip pat siūlome normaliems žmonėms suprantamą licencijos formatą — Bendrijų teisinį kodą (taip pat žinomą kaip "žmonėms suprantama" licencijos versija). Bendrijų teisinis kodas yra vertingas šaltinis licencijuotojams ir licencijųs naudotojams, apibendrinantis ir išryškinantis svarbiausias nuostatas ir sąlygas. Įsivaizduokite Bendrijų teisinį kodą kaip vartotojams patogią Teisinio kodo išraišką, nors pats Dokumentas savaime nėra licencija ir jo turinys nėra Teisinio kodo dalis,
Paskutinis licencijos dizaino sluoksnis atsižvelgia į tai, kad programinė įranga — nuo paieškos sistemų iki biuro programų paketų ir muzikos redagavimo — vaidina didžiulį vaidmenį kuriant, kopijuojant, surandant ir platininant kūrinius. Kad internetui būtų paprasta žinoti, kada kūrinys yra pateikiamas su Creative Commons licencija, mes teikiame "mašinoms suprantamas" licencijos versijas — pagrindinių laisvių ir pareigų santrauką programinei įrangai, paeiškos sistemoms ir kitokioms technologijoms suprantamu formatu. Kad tai įgyvendintume, sukūrėme standartizuotą būdą apibūdinti licencijas taip, kad jas suprastų programos,— vadinamąją CC teisių išraiškos kalbą (CC REL).
Atvirojo turinio paieška yra svarbi mūsų įgalinama funkcija. Norėdami rasti Creative Commons turinio, galite naudotis Google paieška, ieškoti paveikslėlių su Flickr, albumų su Jamendo, o įvairių formatų su spinxpress. Wikimedia Commons, įvairių formatų failų saugykla, skirta Wikipedia, taip pat yra pagrindinis mūsų licencijų vartotojas.
Kartu šie trys licencijų sluoksniai užtikrina, kad teisių spektras yra ne tik teisinė sąvoka. Juos gali suprasti kūrinių kūrėjai, jų vartotojai ir net pats internetas.
Licencijos
Priskyrimas
CC BY
Ši licencija leidžia kitiems platinti, remiksuoti, keisti ir kurti jūsų kūrinio pagrindu net ir komerciniais tikslais, su sąlyga, kad jųs būsite įvardijamas kaip pradinio kūrinio autorius. Tai pati lanksčiausia siūloma licencija. Rekomenduojama maksimaliai licencijuoto turinio sklaidai ir panaudojimui.
Žiūrėti licencijos teisinį dokumentą | Žiūrėti teisės kodeksą
Priskyrimas - Analogiškas platinimas
CC BY-SA
Ši licencija leidžia kitiems remiksuoti, keisti ir kurti jūsų kūrinio pagrindu net ir komerciniais tikslais, su sąlyga, kad jie nurodo jūsų autorystę ir licencijuoja savo naujus kūrinius identiškomis sąlygomis. Ši licencija dažnai lyginama su "copyleft" ("autorių laisvių") nemokamo ir atvirojo kodo programų licencijomis. Visi nauji kūriniai, sukurti jūsiškio pagrindu, turės tą pačią licenciją, tad ir visi išvestiniai kūriniai leis komercinį panaudojimą. Šią licenciją naudoja Vikipedija, tad ji rekomenduojama medžiagai, kuriai praverstų turinys iš Vikipedijos ir panašiai licencijuotų projektų.
Žiūrėti licencijos teisinį dokumentą | Žiūrėti teisės kodeksą
Priskyrimas - Jokių išvestinių darbų
CC BY-ND
Ši licencija leidžia komercinį ir nekomercinį platinimą, su sąlyga, kad kūrinys platinamas nepakeistas ir visas bei nurodoma jūsų autorystė.
Žiūrėti licencijos teisinį dokumentą | Žiūrėti teisės kodeksą
Priskyrimas - Nekomercinis platinimas
CC BY-NC
Ši licencija leidžia kitiems remiksuoti, keisti ir kurti jūsų kūrinio pagrindu nekomerciniais tikslais, ir nors jų naujieji kūriniai turi nurodyti jūsų autorystę ir būti nekomerciniai, jie neprivalo suteikti licencijos išvestiniams kūriniams tokiomis pačiomis sąlygomis.
Žiūrėti licencijos teisinį dokumentą | Žiūrėti teisės kodeksą
Priskyrimas - Nekomercinis platinimas - Analogiškas platinimas
CC BY-NC-SA
Ši licencija leidžia kitiems remiksuoti, keisti ir kurti jūsų kūrinio pagrindu nekomerciniais tikslais, su sąlyga, kad nurodoma jūsų autorystė ir jų naujieji kūriniai licencijuojami identiškomis sąlygomis.
Žiūrėti licencijos teisinį dokumentą | Žiūrėti teisės kodeksą
Priskyrimas - Nekomercinis platinimas - Jokių išvestinių darbų
CC BY-NC-ND
Ši licencija turi daugiausia apribojimų iš šešių pagrindinių mūsų licencijų, leidžianti kitiems tik parsisiųsti jūsų darbus ir dalintis jais su kitais, su sąlyga, kad nurodoma jūsų autorystė, tačiau jie negali niekaip jų keisti ar naudoti komerciniais tikslais.
Žiūrėti licencijos teisinį dokumentą | Žiūrėti teisės kodeksą
Mes taip pat siūlome įrankius, kurie veikia viešojo naudojimo "visos teisės suteiktos" erdvėje. Mūsų CC0 įrankis leidžia licencijuotojams atsisakyti visų teisių ir pateikti kūrinį kaip viešo naudojimo, o mūsų viešojo naudojimo ženklas leidžia bet kuriam interneto vartotojui "pažymėti" kūrinį kaip viešojo naudojimo.
Castellano Castellano (España) Català Dansk Deutsch English Esperanto français Galego hrvatski Indonesia Italiano Latviski Lietuvių Magyar Melayu Nederlands Norsk polski Português Português (BR) Português (Portugal) română Suomeksi svenska Türkçe íslenska česky Ελληνικά Беларуская русский українська العربية پارسی 中文 日本語 華語 (台灣) 한국어